\
Otaczające nas powietrze

Powietrze

Nasza planeta posiada atmosferę, która jak każda inna składa się z gazów. Typowymi gazami w atmosferze dla naszej planety jest tlen to nim człowiek oraz pozostałe zwierzęta oddychają. Jest on niezbędny do naszego funkcjonowania. Każde zwierze czy też człowiek po urodzeniu pierwsze co robi to nabiera powietrza do płuc. Gdyby powietrza zabrakło, niechybnie czeka nas śmierć.

 

Powietrze jest produkowane przez rośliny które porastają spontaniczne naszą planetę. To część zielona naszej planety produkuje z dwutlenku węgla oraz procesu fotosyntezy tlen który jest uwalniany do powietrza czyli atmosfery. Niestety człowiek przez swoją ekspansję, wprowadził masowe wycinanie naturalnych filtrów które znajdowały się na naszej planecie. Jednocześnie wraz z trwałym ubytkiem zielonych filtrów powietrza zaobserwowano wzmożony przyrost fabryk któe produkują spaliny.

 

Czarne chmury nad człowiekiem

Ogólnopolskie centrum medyczne informuje że wraz z zwiększoną emisją spalin do atmosfery oraz zmniejszonymi terenami lasów, które stanowią naturalny filtr powietrza, stale pogarsza się skład naszej atmosfery. Wraz z wzrostem zanieczyszczeń, wzrasta ryzyko zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Tak to zły skład powietrza którym oddychamy jest częścią problemów naszych organizmów. Duża ilość fabryk, elektrowni oraz niska emisja czyli spaliny z domów oraz samochodów powoduje stały wzrost zanieczyszczeń w atmosferze. Wraz ze wzrostem zanieczyszczeń rośnie temperatura naszej planety. Już w 2015 roku podczas spotkania 190 państw naszej planety uzgodniono że każdy kraj będzie ograniczał emisję spalin. Jednaka zbyt późno człowiek zorientował się jakie zagrożenie przed nim stoi. Jeśli radykalnie nie ograniczymy emisji to niestety podniesienie stanu wód w oceanach i morzach może być nieunikniony.

 

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza na naszej planecie, przyśpiesza proces topnienia lodów na biegunach Ziemi. Zimne i ciepłe obszary wraz z odpowiednim zasoleniem wody powoduje naturalną cyrkulację oraz prądy morskie. Te mechanizmy utrzymywały przez miliony lat życie na naszej planecie. Jednak gdy zostaną poważnie zachwiane to mogą się zemścić nagłą reakcją pogodową. Natura już nie jeden raz zatrzymywała i wznawiała życie na Ziemi.