\
Ogródki działkowe

Ogródki działkowe

Od zamierzchłych czasów, mieszczanie dużych aglomeracji w Polsce zawsze dążyli do posiadania oprócz własnego mieszkania również działki. Nie chodzi tutaj o działkę budowlaną pod zabudowę domu na przedmieściach ale raczej o działkę ogrodową gdzie można uprawiać własne warzywa lub mieć miejsce do organizowania niewielkiego grilla dla siebie i znajomych.

 

Niestety większość terenów ogródków działkowych znajduje się w obrębach terenów miejskich. Po za miastem nie istnieje potrzeba posiadania własnej działki w zrzeszeniu ogrodników, większość ludzi którzy posiadają domki jednorodzinne posiadają również kawałek terenu z własnym warzywniakiem. Dlatego ogródki działkowe to domena mieszczan którzy pamiętają jeszcze jak ich rodzice mieli zawsze własne warzywa.

 

Problemem może być położenie ogródków działkowych. Z racji że są dostępne głównie dla mieszczan to i znajdują się w obrębie lub bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji. Jest to oczywiście związane z zanieczyszczeniem środowiska które jest powodowane przez samochody oraz inne źródła emisji smogu miejskiego. Smog unosi się co prawda na pewnej niewielkiej określonej wysokości nad terenem, jednak podczas przybierania na stężeniu lub w przypadku opadów atmosferycznych, opada on na ziemię. Następnie rośliny które hodujemy na naszym ogródku pobierają związki organiczne i mineralne które znajdują się w glebie nawodnionej wodą z domieszką związków chemicznych ze smogu.

 

Warzywa z ogródków działkowych

Ogólnopolskie centrum medyczne kategorycznie zabrania spożywania produktów rolnych pochodzących z prywatnych ogródków działkowych. Nic nie zmieni faktu ogólnego skażenia środowiska miejskiego oraz obszarów z nim sąsiadujących. To że sami siejemy i plewimy nie oznacza że jest ta żywność zdrowsza. Zawiera metale ciężkie oraz szkodliwe związki chemiczne które zostały związane opadami atmosferycznymi i smogiem. Wszystkie te toksyny są następnie wchłaniane przez rośliny których plony następnie spożywamy. Ze względu na zawartość metali ciężkich odradza się spożywania tak wyhodowanej żywności.